Môže niekto nestranne prešetriť zásah kukláčov?

Autor: Martin Fedor | 23.6.2015 o 15:29 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1419x

V sobotu sa uskutočnila demonštrácia extrémistov, radikálov a futbalových chuligánov. Vyzerá to tak, že polícia počas tejto akcie vykonávala svoju prácu dobre a príslušníci polície celkovo zvládli vypäté situácie.

Možné otázniky sa spájali s preniknutím radikálov na cyklistické preteky a najmä so zverejnením videa, na ktorom skupina policajných ťažkoodencov mláti niekoho, kto podľa všetkého bezbranne leží na zemi.

Nepoznáme detaily, ani zákulisie tohto zásahu, ale zaujala ma reakcia policajného prezidenta a ministra vnútra  na zverejnené video. Podľa denníka SME na jednej strane policajný prezident pripustil možnosť preverenia kontrolou ministerstva vnútra, minister vnútra odmietol akékoľvek porušenie zákona, či predpisov, vyhlásil to za štandardný zákrok a odmietol podnet na inšpekciu ministerstva vnútra. Dôležitejší ako tento konkrétny prípad je však systém:

Ako asi budú úradníci priamo podriadení ministrovi vnútra „nezávisle“ vyšetrovať možné pochybenie, keď samotný minister povie, že zásah bol v poriadku ?

Neviem, či tento zásah bol v poriadku, ale som presvedčený, že musí existovať systém, ktorý zabezpečí objektívnosť a spravodlivosť pri vyšetrovaní prípadných pochybností pri zásahu.

Aj tento prípad ukazuje, že ak má byť Slovensko naozaj dobrým štátom pre ľudí, musia efektívne fungovať kontrolné mechanizmy aj pre represívne bezpečnostné zložky. Preto strana SIEŤ navrhuje vytvorenie nezávislej inšpekcie bezpečnostných zborov.

Je mimoriadne dôležité, aby pod politické vedenie rezortu nespadala priama výkonná moc cez policajného prezidenta a zároveň aj kontrolná právomoc cez priamo podriadeného riaditeľa inšpekcie. Tieto dve zložky je potrebné oddeliť.

 Na jednej strane chceme, aby polícia bola silná, stabilná (silnejší policajný prezident, nemožnosť odvolania funkcionára bez udania dôvodu, jasný systém kariérneho rastu), ale aj efektívne kontrolovateľná (Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov).

Vtedy budeme mať nádej, že budujeme bezpečný a zároveň spravodlivý štát, ktorý naozaj slúži svojim občanom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena klesla podľa úradu v priemere o 4,3 percenta.

DOMOV

Fico si s Kiskom opäť protirečia

Premiér sa s prezidentom dostal do konfliktu pre štátne vyznamenania.


Už ste čítali?