Hádajte, kto to zaplatí

Autor: Martin Fedor | 30.6.2014 o 13:45 | (upravené 30.6.2014 o 14:10) Karma článku: 9,74 | Prečítané:  2318x

Minister financií pred niekoľkými dňami s veľkými fanfárami oznámil vystúpenie Slovenska z procedúry nadmerného deficitu. Znamená to, že Slovensko dokáže udržať deficit verejných financií pod hranicou 3% HDP, a  nebude musieť platiť pokuty Európskej komisii vo výške 150 miliónov eur. Minister financií sa hrdil, že sa vláde nielen podarilo udržateľným spôsobom znížiť deficit verejných financií, ale dokonca sa podarilo výrazne zlepšiť fungovanie štátu. Premiér zas rád opakuje, ako sa konsolidácia* jeho vlády vďaka zrušeniu rovnej dane nedotkla väčšiny ľudí na Slovensku, ale len 12% najbohatších. Cez víkend dokonca za veľkej mediálnej pozornosti predstavil balíček opatrení, ktoré by mali zlepšiť životnú úroveň obyvateľov Slovenska. Mimochodom, tieto opatrenia majú zvýšiť výdavky štátu približne o štvrť miliardy eur.

A teraz sa vráťme späť z ríše fantázií do reality.

Najväčšiu časť konsolidačného úsilia odviedla ešte Radičovej vláda, ktorá v roku 2011 znížila deficit zo 7,5% na 4,8% HDP. Väčšina konsolidačných opatrení Radičovej vlády (až 86%) pritom išla vo forme úspor na strane výdavkov štátu.

Nová vláda Smeru už musela len stlačiť deficit zo 4,5% na menej ako 3% HDP a udržať ho tam. Jej úsilie  pritom znamenalo vyšší výber peňazí od občanov cez výrazné zvyšovanie daní, odvodov a poplatkov.  

Práve zvyšovanie poplatkov, ktoré musia občania platiť v úradnom styku so štátom, je peknou ukážkou toho, že tvrdenia Roberta Fica o sociálnosti jeho opatrení a šetrenia, ktoré sa má dotknúť len najbohatších, sú iba klamstvom. Opakujem, že novelou zákona o správnych poplatkoch z roku 2012 došlo k masívnemu zvyšovaniu mnohých poplatkov na úradoch, ako aj k zavádzaniu rôznych nových poplatkov. Vláda samotná priznala, že na správnych poplatkoch plánuje od občanov vybrať o 33 miliónov eur viac.

 Uveďme si len zopár príkladov:

  • poplatok za vydanie záväzného stanoviska Úradu verejného zdravotníctva (osvedčenie od hygienikov) ... 16,50 EUR → 50 EUR
  • poplatok za vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia (napr. lekárne) ... 165 EUR → 500 EUR
  • poplatok za rozhodnutie o uznaní poľovného revíru ... 99,50 EUR → 200 EUR
  • poplatok za zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb ... 0 EUR → 66 EUR
  • poplatok za výmaz z registra ... 0 EUR → 33 EUR

Najväčší poplatkový masaker sa však konal v stavebníctve. Zvýšili sa poplatky za stavebné povolenie i kolaudáciu.

  • poplatok za stavebné povolenie ... 20 EUR → 33 EUR/ každých 100m² nad 600m² celkovo
  • poplatok za stavebné povolenie bytového domu ... 66 EUR → 750 EUR + 250 EUR/ každých 1000m² nad 3000m² celkovo

Poplatky sa zvýšili aj pri nebytových stavbách v závislosti od zastavanej plochy. Po novom mala napríklad skladová hala o rozmeroch 80x50x10m na stav ebných a kolaudačných poplatkoch stáť investora až 18 500 eur. Proti úprave poplatkov sa samozrejme ozvali stavebníci, takže musel byť zákon zmenený, a zvyšovanie stavebných poplatkov sa síce zmiernilo, ale ani zďaleka neodstránilo.

Pýtam sa, toto má byť ten lepšie fungujúci štát? Štát, ktorý zvyšuje poplatky bez adekvátneho zlepšenia kvality verejných služieb? Štát, ktorý pripravuje nové zákony tak kvalitne, že ich musí do roka opäť novelizovať? Som presvedčený, že náš štát nefunguje efektívne  a straty z neefektivity musia platiť občania. 

Zároveň hrozí, že za pár rokov takéhoto smerovania ani občania už nebudú schopní splácať stále väčšie výdavky štátu ako ukazuje aj nasledovný graf požičaný od Eugena Jurzycu:

(* Pozn. Konsolidácia ako súbor opatrení na výdavkovej a príjmovej strane štátu, ktorými sa má dosiahnuť želaný stav verejných financií. V prípade konsolidačného úsilia ide o zníženie štrukturálneho deficitu, ktorý je očistený o jednorazové opatrenia a vplyv finančného cyklu.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?