Robert Fico a vodka v Kremli

Autor: Martin Fedor | 8.12.2014 o 9:28 | (upravené 8.12.2014 o 9:36) Karma článku: 16,70 | Prečítané:  4014x

Pred pár dňami sa mi dostal do rúk časopis Extra Plus. Väčšine ľudí už asi názov tohto časopisu našťastie nič nehovorí. Tento časopis normálne hádžem tam kam patrí. V jeho najnovšom čísle ma však priamo na obálke zarazilo, že predseda vlády SR p. Fico poskytol rozhovor takémuto plátku, známeho svojimi extrémnymi, proruskými a konšpirátorskymi postojmi. A to nehovorím zatiaľ o obsahu, ktorý tam predseda vlády zanechal.

Od Roberta Fica sme, v súvislosti s ukrajinskou krízou, počuli už všeličo. Svojimi výrokmi v tomto časopise, ale išiel ešte ďalej, keď rozhodnutia summitu NATO označil za bláznovstvo, citujem: "Ten obrovský tlak na zvyšovanie vojenských rozpočtov krajín NATO na samite vo Walese neviem nazvať inak ako bláznovstvo."

Toto hovorí predseda vlády štátu, ktorý priamo susedí s Ukrajinou, kde prebieha nezakrytá agresia, kde sa bojuje. Hovorí to predseda vlády členského štátu NATO - organizácie od ktorej si sľubujeme pomoc, ak by bolo naozaj veľmi zle.  Takýmto spôsobom našim spojencom vlastne odkazuje, že áno sme celkom radi,  keď nám garantujete našu vonkajšiu bezpečnosť, ale neočakávajte, že sa my budeme snažiť byť lepšie pripravení na možné krízové scenáre.

Predseda vlády sa dlhodobo vyjadruje mimoriadne jednostranne: kritizuje Ukrajinu aj našich spojencov, ale podobne tvrdé slová sme od neho nikdy nepočuli v súvislosti s anexiou časti susedného štátu Ruskom a už ani nie veľmi skrývanou agresiou ruských vojsk na Donbase.

Naposledy „zviditeľnil“ Slovensko výrokom, že na 70 % hrozí veľký vojenský konflikt a to nielen medzi Ruskom a Ukrajinou.  Všetci máme obavu, že konflikt sa môže rozšíriť, že môže dostať nové impulzy. Ale hovoriť v tejto súvislosti o globálnom strete, akomsi Armagedone dokáže len náš predseda vlády. Nehovoria o tom žiadni západní ani domáci politici, nesúhlasia s ním ani analytici. Najpravdepodobnejšie je, že takéto silné výroky používa na prekrytie iných skutočností a to na účel aby sa vymanil z tlaku, v ktorom sa objektívne dnes nachádza. Využívaním takýchto silných slov nehodných postavenia predsedu vlády však zároveň skĺzava na úroveň pouličných krikľúňov, od ktorých sa tak rád dištancuje.

Predseda vlády vidí dianie na Ukrajine ako geopolitický súboj USA s Ruskom. Slovensko má predsedu vlády, ktorý verí rôznym bludom o Ukrajine ako o kolbišti geopolitických záujmov veľmocí. Zdá sa akoby sa za každú cenu chcel priblížiť k svojmu ruskému vzoru, ktorý práve minulý týždeň označil Ameriku za pôvodcu všetkého zla.

Robert Fico opätovne vylučuje prítomnosť cudzích vojsk na území Slovenska. Zdá sa, že pre predsedu vlády je najdôležitejšie vyrábať imaginárnu hrozbu pobytu cudzích vojsk na Slovensku, o ktorú nás ani nikto nežiada. Pripravenosť našej krajiny, modernizácia ozbrojených síl, utuženie vzťahov so spojencami je niekde akosi mimo. Rovnako ako jasné odsúdenie anexie časti susedného štátu.

V rozhovore Robert Fico hovorí, že zbrojári na Západe si v súvislosti s rozhodnutiami NATO „mohli od radosti rovno zapáliť cigary a naliať koňak“. Skôr si myslím, že v Kremli si po každom takomto vyjadrení slovenského premiéra otvárajú od radosti fľašu vodky. Majú v strede Európy svojho spojenca a obdivovateľa.

Nemôže byť v slovenskom záujme, aby malo predsedu vlády, ktorý vlastne ani nevie, kto sú jeho spojenci. Nemôžeme si dovoliť mať predsedu vlády, ktorý nedokáže jasne odsúdiť, keď susednému suverénnemu štátu zaberú časť územia. Nemôže byť náš predseda vlády, ktorý do celého sveta bubnuje katastrofické vízie svetovej vojny a zároveň odmieta posilňovať pripravenosť Slovenska na aj oveľa menšie krízové scenáre.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?