reklama

Zrušenie Schengenu by bola výhra teroristov

Útoky, ktorých sme boli svedkami v Paríži, sa nesmú stať zámienkou pre rušenie slobôd.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Študenti, pracujúci, ľudia, ktorí chcú cestovať, či ísť do susedného štátu na nákupy. Pre nás všetkých je sloboda pohybu po Európskej únii jedným z najväčších výdobytkov.

Po útokoch v Paríži začali európski extrémistickí politici, ale aj niektorí oficiálni predstavitelia členských krajín EÚ hovoriť o zrušení Schengenskej dohody. Prípadne o jej zmene tak, aby sa na hraniciach medzi štátmi EÚ mohli opakovane zaviesť hraničné kontroly. Takéto úvahy v strane Sieť odmietame. Po nedeľnej diskusii v STV som rád, že podobné stanovisko zastáva aj vláda. Sú veci, na ktorých by sa vláda a opozícia mali zhodnúť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrozby terorizmu nesmieme podceňovať. Týka sa to všetkých. Nedopusťme však, aby sa stali pôdou pre rast politických extrémistov. Ani zámienkou kvôli ktorým sa budú zatvárať hranice medzi štátmi EÚ.

Odpoveďou na teroristické útoky nemôžu byť jednoduché riešenia a menej slobody. Platí, že práve otázky terorizmu nedokáže vyriešiť žiaden štát osobitne. Ani tie najväčšie. Práve preto potrebujeme viac spolupráce medzi štátmi a ich bezpečnostnými zložkami.

Odhaduje sa, že do bojov v Sýrii sa zapojilo na strane radikálneho tzv. Islamského štátu okolo 5000 (už) občanov EÚ. Tí sa sem majú vrátiť a zapojiť sa do bežného života? Ani túto otázku nevyriešime jednoduchým obnovením kontrol na hraniciach členských štátov Schengenu. Na mimoriadnu situáciu treba aj mimoriadne a možno aj netypické opatrenia. Riešením však nemôže byť uzatváranie hraníc či stavanie plotov a múrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V koho záujme by bola opätovne rozdelená Európa? V prvom rade v záujme teroristov. Vyhrali by. Podarilo by sa im medzi nás zasiať strach. Poškodiť projekt Európskych spoločenstiev a EÚ, vďaka ktorému už 60 rokov žijú európske krajiny v mieri a relatívnej bezpečnosti.

Oslabená Európa by bola ľahkou korisťou pre mnohých ekonomických konkurentov. V globálnej konkurencii obstojíme, len keď budeme držať spolu a spolupracovať ešte bližšie.

Hrozba terorizmu sa tiež spája s volaním po väčších právomociach spravodajských služieb. Áno, potrebujeme funkčné spravodajské služby, ale nie policajný štát, ktorý bude neustále monitorovať, sledovať špehovať aj svojich slušných občanov. Áno, musíme urobiť všetko pre ochranu našich ľudí, ale zároveň nemôžeme dopustiť, aby sa tieto hrozby stali zámienkou aj na ďalšie zásahy do súkromia občanov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hrozba terorizmu si od nás vyžaduje spoluprácu, nie izoláciu. Slovensko a naši zástupcovia v Európskej komisii a Európskom parlamente by mali akékoľvek úvahy o znovuzavedení hraníc v EÚ zásadne odmietnuť. Pretože takéto úvahy sú v konečnom dôsledku proti všetkým slušným občanom a v záujme teroristov a priživujúcich sa extrémistov.

 

Martin Fedor

Martin Fedor

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Na tomto blogu sa venujem spisovaniu poznámok a komentovaniu záležitostí, ktoré má zaujímajú, alebo zaujali:) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu