reklama

Je informačná bezpečnosť Slovenska ohrozená?

Potrebujeme schváliť jasne formulovaný zákon a vybrať len jednu inštitúciu, ktorá bude mať kybernetickú bezpečnosť na starosti. Dnes máme len chaos a neochotu priznať si problém.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

V piatok 6. februára 2015 zverejnil prezident USA Barack Obama Národnú bezpečnostnú stratégiu. Kybernetickej bezpečnosti v nej venuje veľký priestor. A medzitým v Bratislave? V ten istý deň sa do medzirezortného pripomienkového konania dostal materiál ministra financií Petra Kažimíra, ktorý medzi inými navrhuje zrušiť uznesenie z roku 2010 k návrhu legislatívneho zámeru zákona o informačnej bezpečnosti.

Kebyže vláda chce situáciu s kybernetickou bezpečnosťou riešiť inak, nevidel by som na tom nič zlé. Problémom však je, že žiadny konkrétny návrh vláda nemá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden z bodov programu práve prebiehajúcej schôdze parlamentu je Zameranie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky na rok 2015. Uhádnete, koľkokrát je tam zmienka o kybernetickej bezpečnosti? Vo dvoch odstavcoch. Naša vláda píše najmä o tom, že kybernetické útoky sa vyskytujú častejšie a sú lepšie organizované. Blahoželám k prelomovému objavu! Druhej vláde Roberta Fica k nemu stačili len tri roky vládnutia.

Nepovažujú to za problém? Alebo len nevedia príslušné zákony a dokumenty napísať? V každom prípade tým k bezpečnosti Slovenska neprispievajú. Malá krajina môže byť kyberútokom ohrozená rovnako ako veľká. Práve malé krajiny veľkosti Slovenska môžu byť využité ako testovacie objekty veľkých kyberútokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tie sú dôležitou zbraňou jedného z hlavných bezpečnostných rizík súčasnosti - tzv. hybridnej vojny. Môžeme ju vidieť na Ukrajine, využíva ju aj Islamský štát na území Sýrie a Iraku. Hybridná vojna kombinuje tradičné prostriedky vedenia bojov s nástrojmi digitálnej éry: propagandou na internete a sociálnych sieťach, spravodajskými dezinformačnými akciami a práve kybernetickými útokmi.

Informačná bezpečnosť je úzko zviazaná s energetickou bezpečnosťou. Príklad: v roku 2009 sa kyberšpióni z Ruska a Číny nabúrali do elektrickej prenosovej sústavy USA. Všetci vieme, ako nás pred pár dňami vyradila z bežných činností snehová kalamita. Čo by sa stalo v prípade útoku na naše servery, elektrárne, elektrické prenosové siete ?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celý svet vrátane našich susedov a spojencov chápe, že ide o vážny problém. Iba v krajine medzi Dunajom a Tatrami sa tvárime, že nás sa to netýka. Máme prudko neaktuálnu stratégiu kybernetickej bezpečnosti (Národná stratégia pre informačnú bezpečnosť) z roku 2008 a je v súlade s ešte starou bezpečnostnou stratégiou z roku 2005. V Českej republike majú čerstvo schválenú novú bezpečnostnú stratégiu z februára 2015. Kybernetickej bezpečnosti sa v nej podrobne venujú. Podobný dokument u nás oslávi čoskoro okrúhlych 10 rokov a nový je v nedohľadne. V Českej republike majú nielen samostatný zákon o kybernetickej bezpečnosti, ale aj aktuálnu Národnú stratégiu kybernetickej bezpečnosti na roky 2015 - 2020. V Českej republike majú už od roku 2011 Národný bezpečnostný úrad ako autoritu v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Na Slovensku si túto kompetenciu okrem NBÚ, ktorý je poverený prípravou koncepcie kyberbezpečnosti, delia viaceré úrady – ministerstvo obrany, ministerstvo financií, Slovenská informačná služba, Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ministerstvo hospodárstva, Národný bezpečnostný úrad. Nechcem si ani predstaviť chaos, ktorý by vznikol, keby k niečomu došlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potrebujeme schváliť jasne formulovaný zákon a vybrať len jednu inštitúciu, ktorá bude mať kybernetickú bezpečnosť na starosti. Ako poslanec využijem všetky možnosti, aby som vládu presvedčil o potrebe novej kybernetickej stratégie a ochrany informačnej bezpečnosti Slovenska. Štát neochránia reči predsedu vlády o 70 percentnej pravdepodobnosti veľkého vojnového konfliktu. Bezpečnosť je základnou povinnosťou štátu. Tá musí byť jeho prioritou a to nielen na papieri ale aj v reálnom živote.

Martin Fedor

Martin Fedor

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Na tomto blogu sa venujem spisovaniu poznámok a komentovaniu záležitostí, ktoré má zaujímajú, alebo zaujali:) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu