Môžem strieľať na zlodeja zo vzduchovky ?

Autor: Martin Fedor | 26.1.2016 o 19:00 | Karma článku: 8,45 | Prečítané:  3157x

Minulý víkend som strávil v regióne Spiša. V mestách ako Spišská Nová Ves, Levoča, Poprad, Spišská Belá alebo Kežmarok som sa stretol s mnohými miestnymi a hovoril s nimi o problémoch okolo nich, čo treba riešiť.

Veľmi častým motívom, okrem bežných, „chlebových“ tém je bežná, drobná kriminalita, napríklad krádeže úrody z  políčok, záhradiek... Jednu otázku dostávam pravidelne. Aj prostredníctvom  stránky www.matepravo.sk. Ľudí zaujíma ako sa dá svojpomocne chrániť pred zlodejom, ktorý im priamo pred očami, drzo kradne úrodu zo záhradky? Dokonca zaznela otázka či je možné na neho strieľať zo vzduchovky ?

V každom prípade odporúčam najskôr sa obrátiť na políciu, poprípade sledovať zlodeja, dovtedy, kým príde polícia. Prípade vyzvať takéhoto zlodeja na vrátenie odcudzených vecí a  až keby sa následne zlodej uchýlil k útoku, použiť proti nemu primeranú nutnú obranu.

Primeranú nutnú obranu je v tomto prípade možné použiť, keďže sa v prípade pravidelne opakujúcich krádeži úrody zo sadu, záhradky alebo poľa jedná o trvajúci útok na vlastnícke práva k majetku. Intenzita spôsobu použitia prostriedkov v nutnej obrane môže byť taká veľká, aby bola schopná útok odvrátiť. Nesmie však byť neprimeraná útoku. Inak by sa z obete mohol stať útočník.

Čo sa týka adekvátnosti použitia napríklad vzduchovky, primeranosť obrany nie je závislá od prostriedku. Napríklad človek, ktorý ovláda bojové umenia, môže aj vlastné ruky použiť voči útočníkovi likvidačne. Naopak, spomenutá vzduchovka môže útočníkovi spôsobiť len ľahké zranenia. Dobrou prevenciou okrem použitia vzduchovky však môže byť ak máte v sade alebo v záhrade pustených strážnych psov.

Samozrejme, toto sa týka nutnej obrany. Bezpečnosť občanov si vyžaduje aj systémové opatrenia. #Sieť prichádza vo svojom programe s riešeniami ako zvýšiť akcieschopnosť i dôveru policajného zboru, tak aby lepšie slúžil občanom. Preto prichádzame s konceptom tzv. pochôdzkára – policajta, ktorý do detailov pozná vlastný obvod i ľudí v ňom žijúcich. Problémové typy, kriminálnikov aj tých, ktorí najviac potrebujú ochranu. O tom som písal v jednom z predchádzajúcich blogov.

Cieľom pre nás je štát, v ktorom budú občania cítiť, že aj policajti sú im nápomocní, kde sa budú cítiť bezpečne a nebudeme musieť riešiť či môžeme strieľať na opakované zlodejské návštevy (aspoň) zo vzduchovky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?