Ako naozaj preveriť chybné konanie policajta?

Autor: Martin Fedor | 9.2.2016 o 16:28 | Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1734x

Na stránku www.matepravo.sk často píšu ľudia s otázkou, čo robiť v situácii, keď má človek pocit, že sa policajt správa neslušným, nedôstojným, alebo rovno nezákonným spôsobom. Tu je napríklad jeden čerstvý podnet:

"Dobrý deň, mala by som otázku. Môj manžel sa v sobotu večer vracal z tréningu s kolegom, obaja sú tmavej pleti, riadne zamestnaní v medzinárodnej spoločnosti, platiaci dane a s udeleným trvalým pobytom na Slovensku. V sobotu večer na zastávke v Bratislave boli požiadaní sa legitimovať. Boli to ľudia oblečení v civile - nie v uniforme a vystúpili z obyčajného auta - nie policajného, s tmavými sklami. Manželov kolega ich požiadal, nech sa oni najskôr preukážu. Na čo jeden z nich reagoval poznámkou v slovenskom jazyku smerom ku kolegovi v znení, že odkiaľ by mohol vedieť ako odznak vyzerá. Na čo manželov kolega reagoval po slovensky, že on vie ako odznak vyzerá. Moja otázka znie, má polícia v civilnom aute a oblečená v civile, právo požiadať o legitimovanie sa obyvateľov SR keď normálne čakajú na električku bez páchania akéhokoľvek priestupku ? Čo by hrozilo v prípade, že by sa takýmto ľuďom legitimovať odmietli? Mne sa to zdá nehorázne požadovať preukázanie sa na základe tmavej farby pleti - až rasovú diskrimináciu. Aké kroky môžeme podniknúť v prípade, že polícia nepostupovala v medziach zákona?"

Samozrejme, často ide o anonymné podnety, nevieme preto bližšie posúdiť, čo sa naozaj stalo. Jedine, čo sa dá odporučiť v takom prípade je, aby sa pisateľ obrátil so sťažnosťou na Sekciu kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Na druhej strane mnohí z vás vyjadrujú pochybnosti, často aj z vlastnej skúsenosti, že takéto podozrivé konanie bude náležite a objektívne prešetrené, veď: „... sa tam všetci navzájom poznajú, sú ako jedna partia “- uvádza  jeden z ponosovateľov.

Môžeme dôverovať práci bežných policajtov a vyšetrovateľov a v drvivej väčšine sú to iste ľudia, ktorí si ctia zákon nadovšetko. Ale stále sú to len ľudia, so svojimi chybami, omylmi, náladami a vzťahmi. Kto koho pozná je na malom Slovensku dôležité.

A že sa v jednom fachu poznajú takmer všetci, neprekvapuje. Je preto o to dôležitejšie, aby systémové nastavenia predchádzali jednak možnému „kamarátskemu“ ovplyvňovaniu, no ešte dôležitejšie je, aby aj tento kontrolný mechanizmus nespadal priamo pod politické vedenie rezortu tak ako je to tomu doposiaľ.

#SIEŤ má zámer  eliminovať vplyv politiky na policajný výkon ako aj kontrolu tohto výkonu. Sme presvedčení, že posilnením postavenia policajného zboru (jeho prezidenta) a zavedením systému nezávislej kontroly dosiahneme vyššiu kvalitu práce ako aj možnosť skutočne objektívneho a nezávislého prešetrenia možných prešľapov policajtov (a príslušníkov iných bezpečnostných zložiek).

#SIEŤ preto plánuje vytvorenie nezávislej generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov. Na jej vytvorenie využijeme už existujúce personálne a materiálne kapacity. Bude jej však udelená primeraná dôležitosť a nezávislosť od politických procesov, od vedenia polície a vedenia ministerstva vnútra. Takáto inšpekcia bude môcť vyšetrovať nezávislým a objektívnym spôsobom pochybenia príslušníkov policajného zboru, zboru väzenskej a justičnej stráže a colníkov. Ľudia budú mať ďaleko väčšiu istotu ako dnes, že ich sťažnosti budú preverené a pochybenia potrestané.

#SIEŤ minulý týždeň podpísala výzvu Štrngáme za zmenu. V dokumente sme sa zaviazali, že ako druhá najsilnejšia strana budeme presadzovať prijatie návrhov protikorupčnej iniciatívy a jednou z nich je aj odpolitizovanie polície a zriadenie nezávislej inšpekcie.

Zriadenie nezávislej inšpekcie je teda popri odpolitizovaní polície v oblasti vnútornej bezpečnosti našou prioritou. Aj preto bude dôležité prísť 5. marca 2016 k voľbám. Aby neboli pochybnosti o objektivite  prešetrovania - napríklad aj podnetu spomínaného v úvode...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?