Ako naozaj preveriť chybné konanie policajta?

Autor: Martin Fedor | 9.2.2016 o 16:28 | Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1715x

Na stránku www.matepravo.sk často píšu ľudia s otázkou, čo robiť v situácii, keď má človek pocit, že sa policajt správa neslušným, nedôstojným, alebo rovno nezákonným spôsobom. Tu je napríklad jeden čerstvý podnet:

"Dobrý deň, mala by som otázku. Môj manžel sa v sobotu večer vracal z tréningu s kolegom, obaja sú tmavej pleti, riadne zamestnaní v medzinárodnej spoločnosti, platiaci dane a s udeleným trvalým pobytom na Slovensku. V sobotu večer na zastávke v Bratislave boli požiadaní sa legitimovať. Boli to ľudia oblečení v civile - nie v uniforme a vystúpili z obyčajného auta - nie policajného, s tmavými sklami. Manželov kolega ich požiadal, nech sa oni najskôr preukážu. Na čo jeden z nich reagoval poznámkou v slovenskom jazyku smerom ku kolegovi v znení, že odkiaľ by mohol vedieť ako odznak vyzerá. Na čo manželov kolega reagoval po slovensky, že on vie ako odznak vyzerá. Moja otázka znie, má polícia v civilnom aute a oblečená v civile, právo požiadať o legitimovanie sa obyvateľov SR keď normálne čakajú na električku bez páchania akéhokoľvek priestupku ? Čo by hrozilo v prípade, že by sa takýmto ľuďom legitimovať odmietli? Mne sa to zdá nehorázne požadovať preukázanie sa na základe tmavej farby pleti - až rasovú diskrimináciu. Aké kroky môžeme podniknúť v prípade, že polícia nepostupovala v medziach zákona?"

Samozrejme, často ide o anonymné podnety, nevieme preto bližšie posúdiť, čo sa naozaj stalo. Jedine, čo sa dá odporučiť v takom prípade je, aby sa pisateľ obrátil so sťažnosťou na Sekciu kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Na druhej strane mnohí z vás vyjadrujú pochybnosti, často aj z vlastnej skúsenosti, že takéto podozrivé konanie bude náležite a objektívne prešetrené, veď: „... sa tam všetci navzájom poznajú, sú ako jedna partia “- uvádza  jeden z ponosovateľov.

Môžeme dôverovať práci bežných policajtov a vyšetrovateľov a v drvivej väčšine sú to iste ľudia, ktorí si ctia zákon nadovšetko. Ale stále sú to len ľudia, so svojimi chybami, omylmi, náladami a vzťahmi. Kto koho pozná je na malom Slovensku dôležité.

A že sa v jednom fachu poznajú takmer všetci, neprekvapuje. Je preto o to dôležitejšie, aby systémové nastavenia predchádzali jednak možnému „kamarátskemu“ ovplyvňovaniu, no ešte dôležitejšie je, aby aj tento kontrolný mechanizmus nespadal priamo pod politické vedenie rezortu tak ako je to tomu doposiaľ.

#SIEŤ má zámer  eliminovať vplyv politiky na policajný výkon ako aj kontrolu tohto výkonu. Sme presvedčení, že posilnením postavenia policajného zboru (jeho prezidenta) a zavedením systému nezávislej kontroly dosiahneme vyššiu kvalitu práce ako aj možnosť skutočne objektívneho a nezávislého prešetrenia možných prešľapov policajtov (a príslušníkov iných bezpečnostných zložiek).

#SIEŤ preto plánuje vytvorenie nezávislej generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov. Na jej vytvorenie využijeme už existujúce personálne a materiálne kapacity. Bude jej však udelená primeraná dôležitosť a nezávislosť od politických procesov, od vedenia polície a vedenia ministerstva vnútra. Takáto inšpekcia bude môcť vyšetrovať nezávislým a objektívnym spôsobom pochybenia príslušníkov policajného zboru, zboru väzenskej a justičnej stráže a colníkov. Ľudia budú mať ďaleko väčšiu istotu ako dnes, že ich sťažnosti budú preverené a pochybenia potrestané.

#SIEŤ minulý týždeň podpísala výzvu Štrngáme za zmenu. V dokumente sme sa zaviazali, že ako druhá najsilnejšia strana budeme presadzovať prijatie návrhov protikorupčnej iniciatívy a jednou z nich je aj odpolitizovanie polície a zriadenie nezávislej inšpekcie.

Zriadenie nezávislej inšpekcie je teda popri odpolitizovaní polície v oblasti vnútornej bezpečnosti našou prioritou. Aj preto bude dôležité prísť 5. marca 2016 k voľbám. Aby neboli pochybnosti o objektivite  prešetrovania - napríklad aj podnetu spomínaného v úvode...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?