reklama

Kto bude lietať nad našimi hlavami?

Užšie spojenectvo s Poľskom v bezpečnostnej oblasti nám môže poskytnúť nielen strategickú výhodu, ale aj šetrenie verejných zdrojov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Pred niekoľkými mesiacmi slovenská vláda rozhodla o nahradení starých ruských lietadiel novými stíhačkami F-16. Nechcem sa vracať k rozhodovaniu, svoje názory som popísal aj v blogu napríklad tuNaznačil som, že pri každej z možných alternatív by sme sa mali zaoberať možnosťou medzinárodnej spolupráce, ktorá nám umožní zefektívniť aj znížiť nemalé náklady na prevádzkovanie, servisovanie, nevyhnutnú logistiku nových lietadiel i výcvik pilotov. Ak sme už teda nedokázali využiť možnosti spoločného postupu pri nákupe, iste by sme dôkladne mali preskúmať takéto možnosti práve teraz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vláda v júli správne rozhodla, že súčasťou definitívneho odsúhlasenia obstarania taktických stíhacích lietadiel, má byť aj analýza alternatív ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky do času dodania nových stíhačiek. 

V súčasnosti stráženie nášho vzdušného priestoru zabezpečujú MiGy, ktorých prevádzka je naviazaná na tzv. abonentskú zmluvu, ktorá má zaručovať ich prevádzkyschopnosť. Táto zmluva je však platná do roku 2019. Dodávka prvých strojov F-16 aj s vycvičenou posádkou sa predpokladá v roku 2023.

Medzi predpokladaným termínom dodávky nových slovenských stíhačiek a ukončením abonentskej zmluvy vzniká teda niekoľkoročná medzera. Je teda namieste úvaha, ako s čo najnižšími nákladmi a po zohľadnení slovenských záujmov zabezpečiť nenarušiteľnosť nášho vzdušného priestoru počas týchto rokov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdieľam obavy, že v neďalekej budúcnosti môže byť prevádzka, udržiavanie bojaschopnej letky hodnotené ako príliš náročné na naše rozpočtové možnosti. V rovnakej miere sa obavy spájajú s možnosťami personálneho zabezpečenia. Teda vyškolených pilotov, obslužného personálu, atď. Problémy v tejto oblasti sú pretrvávajúce s tendenciou zhoršovania. Aby sa po čase naozaj nestali z vynikajúcich a fungonových stíhačiek príliš drahé hračky. Aby sme jednoducho nenapínali svaly nad svoje možnosti. 

V princípe nie je až tak veľa možností. Buď sa dohodneme s Rusmi a predĺžime zmluvu o zabezpečovaní prevádzkyschopnosti starých MiGov, alebo sa dohodneme s našimi spojencami / susednými štátmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôležité bude iste tak finančné hľadisko, ako aj pohľad do budúcnosti. Finančné hľadisko je zrejmé, možné náklady spojené s predĺžením servisnej zmluvy s Rusmi sú odhadnuteľné. Na druhej strane skúsenosť s jej dodržiavaním a najmä geopolitické a bezpečnostné hľadisko hovoria zásadne v neprospech tohto variantu. Odhad nákladov v prípade zabezpečenia vzdušného priestoru susedskou krajinou (do úvahy pripadá Česká republika a Poľsko), závisí od jednania a postojov zainteresovaných vlád. 

Pohľad do budúcnosti nás vedie k dvom typom úvah.

Po prvé, je dôležité, aby sme sa čím skôr začali pripravovať na zvládnutie náročného prechodu na úplne nový typ stíhacích lietadiel. Nenadarmo odborníci hovoria, že len preškolenie obslužného personálu je veľmi ťažké a preškoľovanie pilotov vlastne zbytočné, pretože technologicky a vybavením sa nové F-16 sa len ťažko dajú porovnávať s predchodcami. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naša bezprostredne susediaca krajina, Poľsko, prevádzkuje približne 50 kusov podobného typu stíhačiek. Som presvedčený, že do budúcna treba spraviť všetko preto, aby sme sa s nimi vedeli dohodnúť na možnostiach úzkej spolupráce. Už len preto, lebo to môže (výrazne) šetriť verejné zdroje. Je rozdiel či servisné, logistické a neskôr aj výcvikové kapacity sú nastavené na 14 lietadiel, alebo spolu 64 či viac. Efektivita pri zaobstaraní náhradných dielov, servisu aj výcviku musí byť zrejmá. 

Po druhé, vstupuje tu aj politické hľadisko - Poľsko je dynamicky sa rozvíjajúca regionálna mocnosť. Jeho váha a vplyv bude v našom regióne do budúcna vzrastať najmä v prípade (pre Slovensko) negatívnych scenárov vývoja v Európskej únii, alebo NATO. A aj na tie sa treba pripravovať. Odhodlanie Poľska v bezpečnostnej oblasti dobre vystihuje zákonne zakotvený každoročný výdavok 2% z HDP na obranu. 

Slovensko potrebuje v strednej Európe silného bilaterálneho spojenca. Podobným krokom by sa dostali slovensko - poľské vzájomné vzťahy na kvalitatívne úplne novú úroveň. Úroveň strategického spojenectva v bezpečnostnej oblasti. S regionálnym partnerom, ktorý pre Slovensko môže znamenať schopnosť prežitia do budúcnosti.

Samozrejme záleží od pohľadu poľskej strany či dostatočne venuje a bude venovať pozornosť takejto vzácnej príležitosti na spoluprácu. Dúfam, že preukážu záujem aj veľkoryso postavenou ponukou pre prípadnú dohodu o ochrane slovenského neba. Úhrada bežných prevádzkových a servisných nákladov pre potrebný počet poľských lietadiel operujúcich z nášho letiska by bolo naozajstné prejavenie záujmu o partnerskú (aj) dlhodobú spoluprácu.

Žijeme v dynamickom svete, plnom bortiacich sa mýtov o nemennosti vecí ako ich poznáme. Potrebujeme nekonvenčné myslenie, inovatívnosť, aby sme vývoju dali aj vlastnú pečať, inak sa budeme len prizerať.

Verím preto, že slovenská i poľská vláda dokážu s pohľadom pevne upretým do budúcnosti pozitívne zhodnotiť črtajúcu sa nádejnú spoluprácu. Toto je záležitosť, ktorá si iste vyžaduje silnú, rozhľadenú politickú reprezentáciu, ktorá sa nespolieha len na zabehanú úradnícku mašinériu.

Martin Fedor

Martin Fedor

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Na tomto blogu sa venujem spisovaniu poznámok a komentovaniu záležitostí, ktoré má zaujímajú, alebo zaujali:) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu