reklama

Bude v politike pribúdať bláznov a im podobných?

Sociálne médiá a nástup umelej inteligencie má a ešte len bude mať prevratný vplyv aj na našu spoločnosť. Podľa očakávaní rozvoj umelej inteligencie už v blízkej budúcnosti dramaticky zmení svet v ktorom žijeme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Mnohí to prirovnávajú k novej revolúcii. Porovnateľnej azda len s tou priemyselnou. Iní k objavu elektriny, ktorá podobne zasiahla do každého života. Zasiahne do každého odvetvia ľudskej činnosti. Má vzniknúť nová, transformovaná ekonomika s úplne novými parametrami, novými pracovnými zaradeniami

Tisíce ľudských činností, doposiaľ vykonávaných len ľuďmi, sú nahradzované systémami umelej inteligencie už dnes. Vykonávané lepšie, presnejšie, dôkladnejšie, neúnavne. Od obchodovania na burze, vykonávania rôznych manuálnych činností napríklad aj v automobilovom priemysle, až po autonómne riadenie automobilov či lietadiel. Prečo by teda nemala umelá inteligencia (v niekoho službách) hovoriť do politiky, ktorá je stále viac založená na aktivitách sociálnych sietí?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Váš zmapovaný profil v online priestore

Algoritmy sociálnych médií masívne skenujú online priestor a zisťujú, čo chceme, čo sa nám páči, k čomu sa prikláňame, aké názory zastávame - ako konzumenti, ako diváci, poslucháči, ale aj ako voliči. Zároveň nám ponúkajú a (jemne) podsúvajú to čo potrebujú, chcú predať, rozšíriť tí na druhej strane. Výrobcovia, predajcovia, vysielatelia, médiá a politici. Už dnes si nemôžeme byť istí, či tieto riadky písal naozaj človek, alebo “stroj”. Či len nejaký softvér s dobre nastaveným algoritmom nenašiel dieru na trhu. 

Váš dobre zmapovaný profil v online priestore, Vaša doterajšia aktivita a kliky (páčitká), dáva totiž nádej, že by ste mohli taký text čítať. Mimochodom už dnes novinári vo svete využívajú svojich tzv. pomocníkov zo sveta umelej inteligencie. Tá dokáže pripraviť predlohu textu, vybrať vhodné slová k téme, aj upraviť text.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj Vám sa niektoré komentáre a titulky v novinách zdajú na jedno kopyto? Ono sa to zmení - tak, že sa budú využívať ešte kvalitnejšie softvérové riešenia založené na ešte väčšom množstve vyhodnotených dát. Tak, aby sa Vám osobne, alebo Vám podobným zapáčilo.

Politici a ich konzultanti rovnako objavujú doposiaľ netušené možnosti, ktoré otvára svet na ktorom sme stále viac závislí. Svet založený na online platbách, internetovom surfovaní. Svet sociálnych médií kde dobrovoľne a radi poskytujeme obrovské množstvá dát, ktoré sú pre novodobých manipulátorov priam zlatou baňou.

Statusy na Facebooku či Twitteri sú dielom dokonalého nastavenia a spracovania. Rezonujúca téma na ktorú treba reagovať, alebo vytvoriť. Výber slov, ale aj samotný text, ktorý sa Vám zobrazí nie je dielom náhody. Sú ušité na mieru práve Vám. Páči sa Vám. Súhlasíte. Ešte ste sa dozvedeli aj niečo naviac čo ste doteraz nevedeli. Možno to až taká pravda nebude, ale vyzerá to pravdepodobne. Niekto totiž toho vie o Vás oveľa viac ako ste ochotný si vôbec pripustiť. Ostatne kto je schopný dnes jednoznačne potvrdiť, že niečo v politickom živote pravda je, alebo nie je? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme, z podstaty fungovania sociálnych médií je text, ktorý ste prečítali nabitý negatívnou emóciou.Vtedy totiž získava kliky, like, zdieľania. A samozrejme, že z podstaty fungovania sociálnych médií vyplýva, že stavajú ľudí proti sebe. Že sú schopné nielen zahltiť tento priestor dezinformáciami, ale aj zásadne prispieť k tomu, že sa ľudia rozhádajú, nadávajú si (v lepšom prípade) do blbcov, neznášajú sa navzájom. Samozrejme, že to má obrovský dopad na spoločnosť ako celok, schopnosť rozoznávať dobré od zlého, pravdivé od nepravdivého, populárne od zodpovedného.

Timothy Snyder vo svojej najnovšej knihe Cesta do neslobody upozornil na nebezpečenstvo internetu a sociálnych sietí aj na základe pokusov o ovplyvňovanie prezidentských volieb v USA zo strany Ruska. „Interaktivita internetu vytvára zdanie duševného úsilia, pritom však myslenie otupuje. Internet je ekonomikou upútania udržania pozornosti, čo znamená, že platformy usilujúce sa o vytvorenie zisku fungujú tak, aby rozbíjali pozornosť svojich používateľov na najmenšie možné jednotky využiteľné na reklamné odkazy. Ak sa na týchto platformách objaví správa, musí byť upravená tak, aby obslúžila schopnosť krátkeho záblesku po novej, silnejšej dávke. Správa, ktorá priťahuje používateľa internetu, zvyčajne oslabuje nervové spojenia medzi predsudkom a rozhorčením.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Analytické nástroje a alternatívne média

Aj Slovensko zaznamenáva nebývalý rozmach rôznych tzv. alternatívnych médií, presýtených zavádzajúcimi, alebo priamo nepravdivými informáciami. Nedá sa očakávať, že ich masová konzumácia nebude mať vplyv na voličské správanie. Na druhej strane je možné, že aj Slovensko je len súčasťou celosvetového trendu. A zdá sa, že niekde už to totálne šialenstvo a opojenie z bláznivého sveta tzv. necenzurovaných informácií sociálnych médií postupne opadá. 

Verím ľuďom, iste sa prispôsobia a aj na vlastnej koži naučia, že veriť informáciám získaných na sociálnych sieťach je ešte horšie ako veriť neobľúbeným, povedzme tlačeným médiám. Bohužiaľ, kým k tomu vo väčšej miere dôjde, môže to mať neblahý vplyv na svet v ktorom žijeme.

Stále viac vidíme politikov, ktorí sa využívaním analytických nástrojov a umelej inteligencie, snažia prispôsobiť maximálne k postojom, názorom, ktoré do veľkej miery buduje - práve umelá inteligencia. Asi nebude prekvapením, že aj na Slovensku sú politici, ktorí experimentujú s využívaním aplikácií schopných spracovať, zanalyzovať, ale aj poskytnúť návod na najviac lajkovaný, najviac šérovaný text statusu. Softvér poskytne kľúčové slová na ktoré radi reagujeme, skomponuje vety šité na mieru práve Vám a zaobalí to do “šokujúcej”, informácie schopnej strhnúť pozornosť.Obvykle to je negatívne vymedzenie, zosmiešnenie, z textu trčiaca nadradenosť, ktorá upúta, zovrie našu krv a tak prinúti lenivé mozgové bunky si túto skúsenosť zapamätať, prípadne nás donúti príslušný text aj lajkovať.

Tzv. učiace sa stroje stále lepšie vedia odhadnúť naše názory na základe technológií, ktoré analyzujú verejnú mienku cez vnemy na sociálnych sieťach. Už dnes existujúce digitálne systémy vedia predpovedať naše individuálne názory na základe týchto dát. Napríklad pri Facebooku je to len približne 10 ‘lajkov’ keď “stroj” vie predpokladať vaše správanie lepšie ako Vaši kolegovia. Po vyhodnotení 150 lajkov stroj lepšie predpovie Vaše správanie ako Vaši rodinný príslušníci. A to je stále ešte pomerne malá vzorka dát s ohľadom na obrovský rozvoj tohto odvetvia do budúcnosti. 

Sociálne médiá - Umelá inteligenciaDemokracia (?)

Masívnym využívaním umelej inteligencie v našom sociálnom a politickom živote sa jednoducho klikaním a podporovaním všetkého toho čo chceme, čo sa nám páči, dospejeme do bodu kde zistíme, že toto sme veru nechceli. Teda aj napríklad internetovým a sociálnymi sieťami vykŕmených politických brojlerov, ktorým sa v normálnom, zodpovednom svete hovorí jednoducho - blázni.

Sociálne siete nás učia žiť vo svete banalít, na strane druhej sú už fenoménom, ktorý výrazne ovplyvňuje spoločnosť i politiku. 

Blázni nemajú žiadne zábrany v tom, čo rozprávajú a nebudú mať problém pri nástupe k moci ani robiť to, čo sa bude páčiť ľuďom rozdávajúcim lajky na sociálnych sieťach. To, čo podaktorí kedysi vyslovili v krčme až pri desiatej borovičke, sa dnes kdekto nehanbí napísať verejne do online priestoru. A práve takéto názory, komentáre sa vďaka svojmu potenciálu šírenia, stávajú často mainstreamom minimálne čo do formy vyjadrenia. Mainstream doteraz určovali médiá, ktoré dokázali filtrovať tie najväčšie obludnosti. Vďaka sociálnym médiám má hocikto priamy dosah ku potenciálne desiatkam tisícom sledovateľov. Môže teda umelá inteligencia priviesť politický populizmus do nebývalých rozmerov? Ide o novú formu politiky v 21. storočí?

Je to jedna z dôležitých otázok spájaných s možnosťou prežitia demokracie v budúcnosti. A tiež našou zodpovednosťou.

Pzn.: Text bol publikovaný v skrátenej verzii v denníku Sme: https://komentare.sme.sk/c/22005812/umela-inteligencia-nam-pestuje-novych-politikov.html

Martin Fedor

Martin Fedor

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Na tomto blogu sa venujem spisovaniu poznámok a komentovaniu záležitostí, ktoré má zaujímajú, alebo zaujali:) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu