Prečo som predložil Bezpečnostnú stratégiu na rokovanie parlamentu

Autor: Martin Fedor | 9.12.2019 o 19:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  357x

Každá koaličná vláda sa skladá na kompromisoch. Hľadajú sa aspoň ako – také spoločné prieniky. Atmosféra posledných volieb v roku 2016 bola charakterizová mnohými prekvapeniami. 

Najmä prienikom extrémistov do parlamentu si ťažko sa rodiaca, rôznorodá koalícia dala sama pomenovanie „hrádza proti extrémizmu“. Programové vyhlásenie z roku 2016 bolo naozaj prienikom umiernených, proeurópskych politických programov. V zmysle dovtedajšieho širokého súhlasu s piliermi zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Bolo vlastne len pokračovaním širokého konsenzu z minulosti a vymedzením sa voči nástupu nového typu populistických extrémistov, požadujúcich vystúpenie z NATO aj EÚ. Každý kto sleduje záujmy Slovenska má v tom predsa jasno.

Možno si ešte pamätáte, ako najvyšší ústavní predstavitelia presadzovali miesto Slovensko v tzv. integračnom jadre Európskej únie. Podpisovali jednoznačné deklarácie a vyhlásenia. Medzitým sa však veľa zmenilo. Postupne dochádzalo k strate širokého politického súhlasu so zahraničnopolitickým smerovaním našej vlasti, nielen čo sa týka extrémistov, ale bohužiaľ aj priamo vo vládnej koalícii. 

Jedným zo základných úloh, ktoré si táto vláda v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky predsavzala bolo prijatie Bezpečnostnej a Obrannej stratégie SR. Vzhľadom na dynamiku bezpečnostného prostredia, v ktorom sa Slovensko nachádza, sa vláda zaviazala prijať aktualizovanú bezpečnostnú a obrannú stratégiu a predložiť ju do Národnej rady SR najneskôr v roku 2017. Podľa uznesenia vlády SR zo 4. októbra 2017 mali byť bezpečnostná a obranná stratégia predložené na rokovanie parlamentu. Bezpečnostná stratégia je základným dokumentom, ktorý formuje politiku štátu voči potenciálnym hrozbám nielen tým vonkajším, ale aj tým vnútorným. Slovensko stojí zoči - voči mnohým novým bezpečnostným hrozbám, na ktoré musia vedieť štátne orgány adekvátne reagovať.

Bohužiaľ, dodnes nebola aktualizovaná verzia strategických dokumentov predložená na rokovanie NRSR. Poslednou bezpečnostnou stratégiou schválenou slovenským parlamentom je dokument z roku 2005. Vládou už schválená nová bezpečnostná a obranná stratégia obsahuje aktualizované východiská, priority aj definície možných ohrození, čo tvorí základ pre efektívne a zmysluplné fungovanie bezpečnostných orgánov štátu.

Z neobhájiteľných dôvodov sa návrh Bezpečnostnej stratégie SR ako aj Obrannej stratégie SR, ani dnes na konci roku 2019 nedostal na rokovanie NR SR. Preto som sa rozhodol už ďalej nečakať a využiť právo legislatívnej iniciatívy. Oba dokumenty som predložil, v rovnakom znení, ktoré schválila vláda v roku 2017 na rokovanie NRSR.

Aj o tom však vládna koalícia odmietla čo i len rokovať. Spolu s ďalšími 60 opozičnými návrhmi zákonov to na začiatku poslednej schôdze vyradila z rokovania parlamentu. Vraj aby bola dostatočná časová rezerva na rokovanie o rozpočte... Rozpočet však bol expresne rýchlo schválený a parlament skončil svoje posledné rokovanie minulý piatok za rekordné necelé dva týždne. Namiesto toho bola zvolaná vyslovene trápna schôdza o tom, že treba vrátiť na Slovensko zlato z Británie. Do Vianoc zostávajú ešte dva týždne o návrhoch poslancov sa však už nerokuje. Čo na tom, že niektoré z nich boli priamo obsiahnuté v programovom vyhlásení vládnej väčšiny. 

Pán predseda vlády Pellegrini má rád silné vyhlásenia a teší sa z priazne médií. Podobne sa vytešuje z novej väčšiny v parlamente, ktorá spoľahlivo schvaľuje väčšinu vládnych zákonov. No nie veľmi mu záleží na odpočte zámerov jeho vlastnej vlády. Podobne ako nedokáže presadiť stratifikáciu nemocníc a podržať vlastnú ministerku zdravotníctva, nedokáže sa v praxi nijako zasadiť za prijatie strategických dokumentov, napriek tomu, že často ubezpečuje ako je potrebné strategické dokumenty prijať a dovoliť tak štátnym orgánom fungovať pod plným mandátom. Je lídrom najväčšej parlamentnej a koaličnej strany, ale ako sa ukazuje, jeho slovo nie veľa znamená. Situáciu ani nekontroluje a nedokáže presvedčiť ani vlastný poslanecký klub nieto koaličných partnerov, aby naplnili jeden z najdôležitejších bodov svojho programového vyhlásenia...

Je asi svetovým unikátom, že vládna koalícia sa bojí schváliť návrh vlastnej vlády na ktorom sa všetci zainteresovaní vopred dohodli. Odmietnutie vôbec prerokovať oba strategické dokumenty je ukážka, že pompézne deklarácie na podporu našej zahraničnopolitickej orientácie a bezpečnostného ukotvenia boli len účelovým zavádzaním. Rovnako sa ukazuje, že vládna väčšina, ktorá začínala ako hrádza proti extrémnym názorom v spoločnosti sa začína s nimi nepokryte stotožňovať, nehovoriac o častých spoločných hlasovaniach s extrémistami v poslednej dobe. Verím, že sme nepremeškali šancu a po voľbách sa predsa len vyskladá zodpovedná parlamentná väčšina, ktorej životné bezpečnostné záujmy našej vlasti nebudú tak cudzie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Sme Západ, nevykrútime sa z toho (píše Michal Havran)

Stále máme neusporiadaný vzťah k problematike západnosti.

Dôkazov je dosť, kauza Chachaland ide pred súd

Paulínymu hrozí dva až desať rokov.


Už ste čítali?