Príbeh (ne)jedného starostu

Autor: Martin Fedor | 2.10.2020 o 20:21 | Karma článku: 5,36 | Prečítané:  1267x

Kedy sa konečne začneme posúvať k fungujúcej polícii - kde bude zaručené, že majú uvoľnené ruky od politikov, ale kde zároveň bude aj silný, nezávislý kontrolný systém ich fungovania?  

 

Vždy keď som hovoril ako je dôležité, aby mala polícia rozviazané ruky (mysliac tým bez politických vplyvov), v jednej vete som tiež zdôrazdňoval, že musí fungovať aj silný, nezávislý systém, schopný kontrolovať konanie policajných a iných bezpečnostných zložiek. A to v záujme objektivity, spravodlivosti, ale aj dôveryhodnosti silových zložiech v očiach ľudí. Myslel som tým dostatočne nezávislú, silnú inšpekciu, opäť bez politických vplyvov.

Hoci prípad  zadržania starostu BA- Nové Mesto poznám len z médií, nedá sa ubrániť dojmu, že to aj tento prípad ukazuje na urgentnú potrebu nájsť rovnováhu v policajnom systéme. Že nestačí len- keď majú niektorí policajti rozviazané ruky. Že nestačí mať podozrenie a silnú túžbu konečne ukázať  sa.
Teatrálne zadržanie, zverejňovanie mena a cielené informovanie médií sa stáva bežnou praxou. Ťažko sa vyhnúť dojmu, že s cieľom poškodiť, zničiť meno, kariéru. Len málokomu sa podarí následne svoje meno v prípade nepotvrdených obvinení očistiť.
Je smutné, ak sa  štátne zložky stávajú súčasťou pohonu na človeka, využívaním mediálneho tlaku a záujmu. Aj v tomto prípade sa nedá ubrániť dojmu, že PR akcia so zatknutým strostom v putách je skôr objednávka niekoho v pozadí -tentokrát skôr developerov? V minulosti sme videli podobné akcie a obvinenia, kde sa nedala nečítať  politická objednávka.
Snáď sa konečne začneme posúvať aj k tomu, aby silové štátne orgány nekonali na objednávky spoločenské, biznisu ani politiky, ale len v záujme objektivity a spravodlivosti.  Súčasťou musí byť nový systém fungovania polície obsahujúci rovnováhu: silná, kompetentná, nezávislá policajná sila na strane jednej, ale tiež silná, nezávislá kontrola schopná objektívne prešetriť prípadné zlyhania príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Dôveryhodnosti polície nepridá, ak sa bude vytešovať z ďalšej  PR akcie. Najmä  ak podľa zverejnených informácií majú byť starostove “nerozhodnutia”.
To snáď nie je dôvod na strkanie starostu do pút na ulici pred zavolanými fotografmi a vláčenie jeho mena po médiách?!
Potom sú skôr na stole otázky či je za tým snaha nasilu sa chváliť “úspechom” zo zadržania, alebo objednávka na (z)ničenie oponenta.


“Polícia vidí dôvod na to, aby Rudolfa Kusého stíhali vo väzbe. Nezákonne podľa vyšetrovateľa odkladal rozhodnutia o štyroch developerských projektoch. Použili proti nemu aj to, že označil Širokého za oligarchu.
Keď vo štvrtok polícia zadržala pred miestnym úradom Bratislava – Nové Mesto starostu Rudolfa Kusého a fotku zo zásahu dala rýchlo na Facebook, mnohým napadlo, či nejde o ďalší veľký korupčný prípad.
Kusého vypočúvali a v cele predbežného zaistenia strávil noc. Dokumenty, ktoré má k dispozícii Denník N, ukazujú, že polícia zaisteného starostu neobvinila z korupcie a ani sa korupcia v uzneseniach nespomína. Obvinili ho pre zdržiavanie a prieťahy pri veľkých stavbách v tejto 40-tisícovej mestskej časti Bratislavy.
Prípad nevyšetruje NAKA, ale bratislavská krajská kriminálka. Polícia hovorí, že pre Kusého bude žiadať aj väzbu, návrh už vyšetrovateľ odovzdal prokuratúre.
Kusého podľa policajných uznesení obvinili zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, čo je tiež závažný trestný čin. Dôvodom sú starostove „nerozhodnutia“ v prípade štyroch stavebných projektov. Viaceré z týchto projektov sú pritom sporné.” (dnkn)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Sme Západ, nevykrútime sa z toho (píše Michal Havran)

Stále máme neusporiadaný vzťah k problematike západnosti.

Dôkazov je dosť, kauza Chachaland ide pred súd

Paulínymu hrozí dva až desať rokov.


Už ste čítali?